Осум лица се приведени откако биле затекнати на забава во подземна гаража во Карпош во 3 часот по полноќ.
 

Јавна расправа за четири улици во Карпош

В четврток, 24.12.2020 година,  Општина Карпош ќе спроведе Јавна расправа со граѓани, жители на Карпош, во врска со изведување на реконструкции на четири улици во Карпош 1 и Карпош 2, информираат од општината.
 
Општина Карпош испраќа апел до сите граѓани, да не користат петарди и пиротехнички средства, кои претставуваат опасност за здравјето, за домашните и уличните животни, како и за животната средина.
 

Општина Карпош донираше за жртвите од семејно насилство

Општина Карпош на шелтер центарот кој се  наоѓа на нејзина територија во Карпош 2,  му донираше три пакети топла облека, 50 заштитни маски, 50 пара заштитни ракавици, како и 10 шишиња средства за дезинфекција наменети за згрижените семејства жртви на семејно насилство.
 

В понеделник без вода неколку објекти во Карпош

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека в понеделник, 07.12.2020 без вода ќе останат неколку објекти во Општина Карпош.
 
Општина Карпош објави јавен повик за субвенционирање за поправка и санација на постоечки лифтови и оштетени кровни површини на станбени згради.
 

Утре без вода дел од Карпош

Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека утре, 30.11.2020 поради реконструкција на водоводна мрежа на Булевар Партизански Одреди 66,
 

Поволности за паркирање на лицата со попреченост

Сите граѓани – лица со попреченост преку Јавното претпријатие „Градски паркинг“ можат да користат поволности за паркирање на своите возила на територија на цело Скопје, соопшти Општина Карпош.
 
Во рамки на одбележувањето на Денот на општината, локалната самоуправа започна со делење на 80 пакети за своите сограѓани кои се наоѓаат во социјален ризик, информираат од општината.
 

Стипендии за успешните ученици во Карпош

Општина Карпош ги објави јавните огласи за доделување на стипендии за талентирани ученици и талентирани спортисти, кои учат во VIII и IX одделение во десетте општински основни училишта.
 

Почна есенската дератизација во Карпош

Општина Карпош ја почна редовната, есенска дератизација и дезинсекција на целата своја територија, информираат од општината.
 

Без вода дел од населбата Козле

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека денеска поради реконструкција на водоводна мрежа од ф 100 мм на улицата Јуриј Гагарин - крак 4 во населбата Козле, во периодот до 13 часот, без вода ќе останат корисниците од улицата Јуриј Гагарин - крак 4, како и дел од корисниците од крак 6.
 

Исчистена депонијата во Момин Поток во Карпош

Комуналните служби на Општина Карпош исчистија уште една дива депонија, во Момин Поток, во должина на главната сообраќајница кај индустриската зона, информираат од општината.
 

Најавен прекин во водоснабдувањето во Карпош

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека в понеделник, на 05.10.2020г, поради поврзување на нова линија на ул. Варшавска б.б, прекинато водоснабдување во време од 09:00ч. до завршување на работата, ќе имаат корисниците од следните улици:
 

В недела без вода дел од корисниците во Карпош 1

Дел од корисниците во Карпош 1 в недела ќе останат без вода, извести ЈП „Водовод и канализација“.
 

Нови образовни асистенти во Општина Карпош

На  денешната 42. седница на Советот на Општина Карпош, членовите на Советот ја изгласаа одлуката за давање согласност за потпишување на Договор за реализација на Проектот „Карпош за  еднаквите во училиштата 2020/2021 година“.
 

Нов маалски простор во Карпош 2 - булевар Илинден (ВИДЕО)

На булеварот Илинден, до гимназијата „Орце Николов“, екипи на Град Скопје од денеска уредуваат нов зелен сквер. Во едниот дел од овој зелен простор наскоро ќе се оформи детско катче со различни реквизити за игра, а во другиот дел ќе се формираат патеки, ќе се постават клупи и маси, чешмичка за вода, паркинг за велосипеди и осветлување.
 
Делегација предводена од градоначалникот Стефан Богоев и советниците од општина Карпош, Филип Даскаловски и Емилија Ризеска – Спасова, оддаде почит со положување на свежо цвеќе. Исто така, пред ова спомен – обележје положија цвеќе и претставници од Сојузот на борци, Град Скопје и политички партии.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.