В недела без вода дел од корисниците во Карпош 1

Дел од корисниците во Карпош 1 в недела ќе останат без вода, извести ЈП „Водовод и канализација“.
 

Нов маалски простор во Карпош 2 - булевар Илинден (ВИДЕО)

На булеварот Илинден, до гимназијата „Орце Николов“, екипи на Град Скопје од денеска уредуваат нов зелен сквер. Во едниот дел од овој зелен простор наскоро ќе се оформи детско катче со различни реквизити за игра, а во другиот дел ќе се формираат патеки, ќе се постават клупи и маси, чешмичка за вода, паркинг за велосипеди и осветлување.
 

Нови образовни асистенти во Општина Карпош

На  денешната 42. седница на Советот на Општина Карпош, членовите на Советот ја изгласаа одлуката за давање согласност за потпишување на Договор за реализација на Проектот „Карпош за  еднаквите во училиштата 2020/2021 година“.
 
Делегација предводена од градоначалникот Стефан Богоев и советниците од општина Карпош, Филип Даскаловски и Емилија Ризеска – Спасова, оддаде почит со положување на свежо цвеќе. Исто така, пред ова спомен – обележје положија цвеќе и претставници од Сојузот на борци, Град Скопје и политички партии.
 
Користејќи ги поволните временски услови, Општина Карпош продолжува со целосна санација и реконструкција на повеќедецениски стариот објект, во чии рамки функционира детската градинка „Мајски цвет“ во Тафталиџе 1, информираат од општината.
 

Зеленило и содржини за деца во Карпош - Лептокарија

Започнаа изведбените, теренски активности за реализација на зелениот корнер во ТЦ „Лептокарија“, во населбата Карпош 3. Од десната страна, на популарната „коцка“ ќе се добиат уреден дел, ново зеленило (хортикултурно уредување), систем за наводнување, клупи за седење, реквизити за деца и соодветна подлога, информираат од Општина Карпош.
 

Две нови пристапни улици во Тафталиџе 1

Направени се две нови пристапни улици – краци на ул. „Варшавска“ во Тафталиџе 1. Првата улица е во должина од 120 метри и широчина од 3, 5 метри, а втората улица е со 90 метри должина и 4,5 метри широчина.
 

Реконструкција на ОУ во Карпош во текот на летото

Општина Карпош во текот на летниот распуст спроведува реконструкции и санации во сите десет основни училишта во општината.
 
Гумирана подлога, за поголема безбедност на децата и целосно нови реквизити се поставија на детското игралиште во Карпош 3, на платото кај фонтана, информираат од општината.
 
Завршени се работите околу целосна замена на прозорците на детската градинка „Мајски цвет“ во Тафталиџе 1.
 
Општина Карпош постави заштитни столпчиња пред неколку основни училишта во Карпош, со цел, дополнително да ја зголеми безбедноста за учениците пред воспитно – образовните установи.
 

Се садат нови дрвја во Карпош

Со садење на јавори и чемпреси во Карпош 4, долж течението на реката Вардар, Општина Карпош ја започна пролетната акција за засадување на 55 нови, висококвалитетни дрвја.
 
Советот на Општина Карпош донесе одлука 10 полуматуранти кои  ќе бидат првенци на генерацијата да добијат финансиска награда од по 10.000 денари.
 
Во градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе во тек се активности за опремување на тоалетите, со нова хигиенско – санитарна опрема (тоалетни школки, чешми и мијалници), а се поставуваат и нови плочки по ѕидовите.
 

Крводарителна акција во Општина Карпош

Општинската администрација на Карпош донираше 40 единици крв за потребите на Инситутот за трансфузиона медицина. 
 
Како резултат на новите одлуки од Владата, а во врска со коронавирусот, Општина Карпош ги известува сите фирми кои вршат достава на храна / лекови, а кои веќе имаат добиено известувања од Општината за вршење на дејност и во полициски час – дека истите и понатаму имаат важност (во тек на работната недела после 19:00 часот и за време на викендот, 1-ви, 2-ри, 3 – ти мај после 14:00 часот).
 

Нов систем за наводнување на зеленилото во Карпош

За поквалитетно и целосно одржување на зелените површини, Општина Карпош започна со поставување на системи за наводнување на зеленилото и тревните површини на повеќе локации, информираат од општината. 
 

Се обележува хоризонтална сигнализација во Карпош

Во урбаната заедница Карпош 1, денеска започна обележувањето на пешачките и велосипедски делови долж улиците „Орце Николов“ и „Никола Тесла“, информираат од општината.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.