Летаа маси и столици, а гостите панично трчаа надвор - уапсени неколку лица за тепачката во скопскиот локал

Масовна тепачка со фрлање на маси, столици и инвентар, но и вознемирени гости кои панично го напуштале локалот затекнале пазарните инспектори вчера при обид за контрола на локалот „Трибека“.

Целата драма се одвивала на само еден час пред целосно затворање на локалот.

Објектот бил демолиран, сведочи и Александра Котели од Државниот пазарен инспекторат. Иако затекнале како толпа луѓе излегуваат од „Трибека“, инспекторите не можеле да констатираат дали имало прекршување на протоколите за заштита од коронавирусот.

„ДПИ како и секоја вечер така и вчера беше со тимови на терен низ цело Скопје и цела Македонија. Еден тим од Скопје кој го имаше реонот Центар со Карпош изврши обиколка на сите угостителски објекти меѓу кои беше и Трибека. Околу 20 часот при обид за да направиме контрола во објектот инспекторите беа соочени со толпа на народ кој масовно излегуваше од објектот. Истите беа видно вознемирени бидејќи нешто се случило во тој момент. Тогаш и ние дознавме дека се случила тепачка, објектот бил демолиран“, вели Александра Котели од ДПИ.

Од МВР потврдуваат дека имало масовна тепачка во локалот,  а во неа учествувале пет лица од Скопје.

Според сведочењата на гостите, пред да почнат да се маваат со столици и маси, лицата кои си размениле боксови, седеле заедно во локалот. По извесно време, наеднаш започнала драмата и настанал хаос. Полицијата постапувала по пријава, а уапсени биле сите лица.

„Од страна на полициски службеници од СВР Скопје се лишени од слобода Х.Ј.(20) и А.С.(27) двајцата од Скопје, а во врска со претходна пријава дека во угостителскиот објект дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу П.Ѓ.(28) од Скопје и Х.Ј.(19), по што А.С. (27) почнал да го крши инвентарот од угостителскиот објект“, велат од МВР.

Скопјанецот кој го кршел инвентарот, потоа нападнал и две девојки на возраст од 18 и 19 години. На едната од нив и го искршил и мобилниот телефон.

„На местото на настанот е извршен увид, известен е јавен обвинител и по документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок“, додаваат од МВР.
© Скопски портал. Сите права се заштитени.