Паркот во Гази Баба збогатен со нови содржини

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве поставија нови парковски елементи изработени од дрво на повеќе локации во Паркот на природата „Гази Баба“.
 

Без вода неколку улици во Општина Гази Баба

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат дека денеска поради уличен дефект од ф – 500 мм на ул. Перо Наков б.б. - кај бензинската пумпа на Дет Оил,
 
„Денеска СДСМ објавува скандал, основано сомнение за незаконско работење на градоначалникот на ВМРO-ДПМНЕ во Гази Баба, Бобан Стефковски. За целиот скандал поседуваме документи и докази доставени од страна на свиркачи“, истакна на денешната прес-конференција, портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.
 
ОЈО да отвори постапка за набавката за осветлување на Борче Георгиевски и оштетување на буџетот на општина Гази Баба, бараат од ВМРО-ДПМНЕ.
 
ВМРО-ДПМНЕ ги повика институциите и општината Гази Баба да ги ревидираат договорите за осветлување вредни милиони, и да утврдат дали состојбата на терен соодветствува со записниците на изведувачот, надзорот и општината.
 
Во Општина Гази Баба се утврдени нерегуларности во ревизорскиот извештај за 2019 година. Станува збор за ревизија направена во период од 14.01.2021 до 23.04.2021 година, соопшти на денешната прес-конференција Марија Митева, портпаролка на ВМРО-ДПМНЕ.
 

Утре без вода дел од Ќерамидница

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје,  по добиеното известување од ЈП Водовод и Канализација, информира дека утре, понеделник 25.10.2021 година:
 

Утре без струја делови од Гази Баба

Утре, 02.10.2021 година, поради закажани технички зафати во мрежата, без електричен напон ќе останат:
 
Најлонските кеси се најголемиот загадувач на природата поради времетраењето на нивното распаѓање кое изнесува околу 1000 години.
 
Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека утре, 02.09.2021 година, поради уличен дефект  Ф - 250 мм., на ул. Методија Андонов Ченто кај претпоследна автобуска станица 45,
 
Во ОУ ,,Стив Наумов“ во Автокоманда во Општина Гази Баба денеска продолжи третиот дел од проектот „Не пластични кеси“. Проектот го спроведува здружението „Еко звон“, а е поддржан од Општина Гази Баба.
 
Пред учениците во ОУ ,,Петар Петровиќ - Његош“ во Јурумлери во Општина Гази Баба денеска беше претставен проектот „Не пластични кеси“.
 
Во ОУ ,,Наум Охридски“ во Булачани во Општина Гази Баба денеска започна третиот дел од проектот „Не пластични кеси“.
 
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска приуствуваше на започнување со градба на Дневен центар за деца со интелектуална и телесна попреченост и Центар за сензорна интеграција во населбата Железара, Општина Гази Баба.
 

Утре без вода улици од Гази Баба

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре, 20.02.2021 година, поради уличен дефект од Ф – 200 мм на ул. Перо Наков б.б, во близина на Кванташки пазар, во периодот од 12.00 часот, па се до отстранување на дефектот
 

Утре без струја дел од Гази Баба

Од ЕВН Македонија информираат дека утре, 15.11.2020 година без електрична енергија во период од 08.10 до 15.00 часот ќе останат,
 

Училиштето во Стајковци ќе добие нова спортска сала

Со спортските сали во училиштата во Стајковци, Страчинци и Булачани, сите основни училишта во Општина Гази Баба добиваат услови за одржување на наставата по физичко како грижа на централната власт и на општината за младите, изјави премиерот, Зоран Заев, кој заедно со градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски и директорката на основното училиште „Кирил и Методиј" во село Стајковци, Анита Ангеловска, направија увид на училиштето каде ќе започне изградба на нова спортска сала.
 
Во ОУ ,,Крум Тошев“ во Трубарево се одржа наставен час на тема „Не пластични кеси“.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.