Општинската служба за одржување на јавната чистота во Чаир од денеска располага со новата електрична машина за собирање на отпад низ тротоарите за време на секојдневните акции за чистење.
 
Со грант во висина од три милиони денари преку Проектот за подобрување на општинските услуги – МСИП и исто толкаво учество од Општина Чаир, извршена е реконструкција на покривот на основното училиште „Рајко Жинзифов“ во оваа скопска општина, во кое учат над 1.400 ученици.
 
facebook twitter Општина Чаир изрази сочувство до семејството на настраданите во денешната несреќа, во која загинаа двајца работници а еден е повреден. Информираат дека на местото на настанот веднаш излегле инспектори од Општина Чаир за да ја потврдат фактичката состојба и за да констатираат дали се испочитувани сите предвидени законски норми за овој вид на работи од страна на изведувачот.
 
Општина Чаир ќе изработи три физибилити студии за да ја определи оправданоста од воспоставувањена јавно – приватно партнерство за изградба на две катни гаражи на нејзината територија, но и за давање на паркинзите што се под општински ингеренции.
 
Се реконструира едно од најстарите основни училишта во Скопје – ОУ „Васил Главинов“ во Чаир, за што се вложени  повеќе од 14 милиони денари. Со реконструкцијата се опфатени трите блока на училиштето и вклучува целосна внатрешна санација и на електричната инсталација.
 
Одделението за превенција на СВР Скопје во соработка со општина Чаир и Мисијата на ОБСЕ во Скопје- канцеларија за развој на полицијата, денеска во ОУ,, Лирија ” отпочна со реализација на проектот „Сообраќајни училишни единици“.
 

Чаирчани имаат нова фитнес зона

Агенцијата за млади и спорт во општина Чаир пушти во употреба нова фитнес зона.
 
Од основно училиште во Чаир украдени се лаптоп компјутери, полначи и глувчиња за компјутери при што е причинета материјална штета од 576 илјади денари.
 
Поради санирање на дефект на затварач од Ф-400 мм., на ул. „Џон Кенеди“, бр.9 А во населба Чаир, денеска ќе биде прекинато водоснабдувањето за корисниците од улиците „Џон Кенеди“ и „Самоилова“, како и на Американската, Турската и Амбасадата на Албанија во општина Чаир. 
 

Општина Чаир го одбележува роденденот

Општина Чаир ќе го одбележи својот роденден со низа активности во текот на целата недела.
 

Исчезна 17 годишно девојче од Чаир

Седумнаесет годишно девојче од Чаир се води како исчезнато.
 

Маскиран разбојник ограбил поштар во Скопје

Непознат маскиран сторител извршил разбојништво над 47-годишен поштар од Скопје, А.Ф., вработен во а.д. Македонска пошта.
 
На територијата на Општина Чаир на крајот на 2017 година, 330 ангажирани работници собрале 35 метри кубни градежен шут.
 
Во општина Чаир од денеска до среда ќе се спроведува акција за кастрење на гранките на дрворедите. 
 

Акција за чистење на Општина Чаир

Во Општина Чаир денеска и утре ќе се реализира акција за чистење, во рамки на иницијативата за чистење на Градот Скопје.
 
Алијанса за Албанците и БЕСА до Државната изборна комисија поднеле 86 приговори за изборниот процес во општина Чаир.
 
Управниот суд прифатил една од 16-те тужби поднесени од партиите, за повторување на гласањето на избирачко место 2901 во општина Чаир, со образложение дека оваа одлука може да влијае врз изборниот резултат.  
 

Без вода дел од Чаир

Без вода утре од 9:00 часот ќе бидат корисниците на дел од улиците „Благоја Парович“ и „Џон Кенеди“ во населба Чаир, соопшти РЦУК.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.