Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека утре поради реконструкција на водоводна мрежа со пречник на цевка од ф-300мм на ул. Џон Кенеди б.б во близина на Веро, прекин во водоснабдување имаат корисниците од населбите: Топанско Поле и Чаир.
 
Во Општина Чаир  се имплементираат сообраќајни проекти за олеснување на движењето низ улиците.
 

Без вода делови на Чаир

Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека утре поради водоводен приклучок со димензија од ф-300 мм., на улицата Никола Карев (кај мостот Бит Пазар) во населбата Чаир, ќе има прекин на водоснабдување. 
 
Општина Чаир ве известува дека во текот на полицискиот час овој викенд ќе асистира за исполнување на потребите на граѓаните на нејзината територија за здравствени медикаменти обезбедувајќи транспорт за лекови од аптеките во временскиот интервал од 10:00 до 20:00 часот.
 

Дезинфекција на 162 згради во Чаир

По дезинфекцијата на влезовите на колективните згради во населбите Стар Чаир и Топанско Поле, денеска Општина Чаир продолжи со активностите во другите населени места, информираат од општината.
 
Градоначалникот на Општина Чаир Висар Ганиу е именуван за почесен член на Одборот на Пријателите на Претседателската Библиотека Woodrow Wilson во САД, информираат од општината.
 
Општина Чаир го зголемува просторниот капацитет за паркирање на возилата и го олеснува движењето на граѓаните, информираат од општината.
 
Заврши асфалтирањето на оштетениот дел на булеварот “Цветан Димов“ каде што беше потребна итна интервенција како една од најфреквентните зони во сообраќајот, информираат од Општина Чаир.
 
 Со организираниот фудбалски натпревар помеѓу младите на Фудбалската Академија на Ф.К. Шкупи и Ф.К Влазрими од Слатино, во спортската сала “Енвер Идризи“ во Чаир започна реализацијата на проектот под мотото “СПОРТ ДА, ДРОГА НЕ“.
 
ЈП Водовод и Канализација – Скопје изведува работи на канализационата мрежа во Чаир, на улица Дижонска број 7.
 
На 29-тата седница на Советот на Општина Чаир, едногласно се усвои предлогот за финансиска помош за семејствата на двете изгорени куќи во населба Серава. 
 
Скопје во фантастична атмосфера ги доживува емоциите кои ги пренесува културната манифестација “Звуците на Чаршијата“.
 

Утре без вода дел од Чаир

Прекин на водоснабдувањето утре од девет часот ќе имаат дел од корисниците од улиците „Перо Тошев“ и „363“ во Општина Чаир.
 
Во општина Чаир се спроведува проектот „Чисти и здрави“, чија цел е развивање на свеста за чиста животна средина кај најмладата популација преку градење на вредносен систем за формирање на идни еко-свесни генерации.
 
Општина Чаир ги става на располагање на Универзитетот “Мајка Тереза“ нејзините простории за образовна дејност без надоместок и на неопределено време.
 
Со грант во висина од три милиони денари преку Проектот за подобрување на општинските услуги – МСИП и исто толкаво учество од Општина Чаир, извршена е реконструкција на покривот на основното училиште „Рајко Жинзифов“ во оваа скопска општина, во кое учат над 1.400 ученици.
 
 Општинската служба за одржување на јавната чистота во Чаир од денеска располага со новата електрична машина за собирање на отпад низ тротоарите за време на секојдневните акции за чистење.
 
facebook twitter Општина Чаир изрази сочувство до семејството на настраданите во денешната несреќа, во која загинаа двајца работници а еден е повреден. Информираат дека на местото на настанот веднаш излегле инспектори од Општина Чаир за да ја потврдат фактичката состојба и за да констатираат дали се испочитувани сите предвидени законски норми за овој вид на работи од страна на изведувачот.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.