Во рамките на проектот „И отпадот има вредност!“ ЈП Паркинзи на Општина Центар ја започнува кампањата „Да го исчистиме Центар од хаварисани возила“ со цел да се ослободат паркинг местата и јавните површини на територија на Општина Центар кои се зафатени од страна на хаварисани и напуштени возила и приколки кои претставуваат опасност за жителите и животната средина.
 
Екипи на Општина Центар изминатото деноноќие со специјални возила на локации на територија на општината распрскуваа емулзиона течност против замрзнување на улиците.
 
Општина Центар и покрај минатогодишната состојба со пандемијата на Ковид-19, успеа врз основ на судски пресуди и активирани банкарски гаранции во буџетот да инкасира вкупно 223.973.602, 00 денари, односно речиси 4.000.000 евра, соопшти општината.
 
Општинското основно училиште „Киро Глигоров“ влезе во потесен избор за наградата на Европската Унија за современа архитектура, Мис ван дер Рое за 2022-ра година (EU mies award).
 
По повод претстојните новогодишни празници, утре, 31 декември, отворените и затворените паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе работат до 15 часот, катната гаража до 17 часот, а шалтерите за издавање на договори во Дирекцијата на претпријатието ќе работи до 15 часот.
 

Утре без вода дел од ул. Киро Гавриловски на Водно

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре, 24.12.2020 година, поради изведување на водоводен приклучок од Ф-150 мм., на ул.Киро Гавриловски 3 во населба Водно, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од ул. Киро Гавриловски во Општина Центар.
 

Општина Центар отстранува уште две дивоградби

Општина Центар од вчера започна со отстранување на уште една дивоградба, доградба на прво и надградба на второ поткровје на постоечки објект на улица „Рајко Жинзифов“, спроти Градежниот факултет во Скопје.
 
Уставниот суд ja стави на разгледување и одлучување на Одлуката за начинот на применување на деталните урбанистички планови донесена од Советот на Општина Центар на 27.3.2019-та година.
 
Општина Центар објавува јавен повик за финансиска поддршка за поправка и санација на постоечки кровни конструкции и постоечки лифтови на станбени згради на подрачјето на Општина Центар, информираат од општината.
 

Утре без вода делови на Центар

Од ЈП Водовод информираат дека најавениот прекин во водоснабдувањето на ул.Роза Луксембург 19 (за ден 25.11.2020 среда), односно санацијата на дефектот се одложува за утрешниот ден (26.11.2020 четврток).
 

Две нови паркиралишта кај Зелен пазар

ЈП Паркинзи на Општина Центар денеска пушта во употреба две нови паркиралишта во склоп на Зелен пазар согласно постигнатиот договор на состанокот помеѓу ЈП ПОЦ, Општина Центар, Скопски пазар и пазарџиите од Зелен пазар со цел да се надминат проблемите на паркиралиштето „Автомакедонија“.
 

Утре без вода делови на Центар

Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека утре ( четврток ) поради дефект на приклучна цевка ф ¾“, на ул.Охридска бр.10 во Маџармаало, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од Маџармаало од 09:00 часот до санирање на дефектот.
 

Есенска акција за расчистување на отпад во Општина Центар

Во тек е редовната есенска акција за расчистување на отпадот на службите за одржување на хигиената на Општина Центар.
 
Градот Скопје информира дека почнувајќи од утре, 9 октомври, по 18 часот, ќе почне гребење на асфалтниот слој на улицата Васил Ѓоргов во Капиштец.
 

Денеска без вода делови од Центар

Денеска, поради дефект на ул.11-ти Октомври бб (на автобуската пред Зелено Пазарче), прекинато водоснабдување од 01:00 часот ќе имаат:
 

Без вода делови на општина Центар

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на огрлица со димензија ф-150 мм., на ул.Маџир Маало 10, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од таа улица во општина Центар.
 
Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре, 29.09.2020 поради дефект на приклучна цевка на ул. Наум Наумовски Борче бр.78 во Центар, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од ул.Наум Наумовски Борче на потегот од Бул. Илинден до Орце Николов.
 
Јавното претпријатие Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ) во соработка со оваа скопска општина и сообраќајната полиција минатата недела санкционирале 192 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.