Градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски беше во ненајавена посета во ООУ “Панајот Гиновски“
 

Се реконструира улица 50 во Радишани

Улицата 50 во населбата Радишани ќе добие ново руво. Деновиве се работи на нејзина реконструкција и се поставува асфалт во должина од 1.000 метри и 3, 5 метри широчина, информираат од Општина Бутел.
 
Градоначалникот Велимир Смилевски денеска оствари две работни средби, значајни за бутелчани, информираат од Општина Бутел.
 

Проект за унапредување на наставата во Општина Бутел

Во рамките на проектот Robotics Versus Bullying, кој се спроведува на територијата на Општина Бутел, училиштата „Живко Брајковски” и „Св.Климент Охридски” денеска добија по две роботчиња за активности поврзани со проектот и унапредување на наставата.
 

Денеска без струја неколку улици во Бутел

Поради реконструкција и модeрнизирање на дистрибутивната мрежа од страна на екипите на Електродистрибуција, денеска без снабдување со електрична енергија ќе останат следниве населени места во Општина Бутел:
 
Општина Бутел започна реконструкција на уличното осветлување во населбата Радишани, информираат од општината.
 
Општина Бутел ги повикува граѓаните од територијата на Општина Бутел, кои имаат основен долг и камати по основ на неплатени решенија за данок на имот истиот да го пријават во архивата на општината.
 
Општина Бутел од денеска до вторник организира јавна презентација и анкета за архитектонско-урбанистичкиот проект за формирање градежна парцела со намена хала за ускладишување на овошје и зеленчук во индустриската зона Визбегово.
 

Утре без струја улици од Бутел и Аеродром

Од ЕВН Македонија информираат дека утре, 25.01.2021 година без електрична енергија ќе останат:
 
Слично како симболиката на денот 21 јануари, во 2021 година и во 21 век, вчера на поинаков начин започна учебната година во ОУ Живко Брајковски во Општина Бутел.
 
Во Општина Бутел до 2023 година се планирани пешачки и трим патеки од двете страни на реката Серава, како и нивно поврзување со два моста, стои во Планот за развојните програми на Општина Бутел за 2021 година.
 
Општина Бутел во соработка со хуманитарната организација АДРА, Скопје, ја започнува реализацијата на Проектот за развој на социјални услуги за помош и нега во домот за стари лица на подрачјето на општините Бутел и Чучер Сандево.
 
По повод новогодишните и божиќните празници градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски ги посети детските градинки, информираат од општината.
 
Поради изведување водоводен приклучок на водоводна мрежа со пречник од ф-150 мм на ул. Качанички Пат, утре од 09:30 часот до завршување со активностите, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од дел од населбата и индустриската зона – Визбегово во Општина Бутел.
 

Новогодишни пакетчиња за првачињата во Бутел

Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот на Општина Бутел Велимир Смилевски традиционално ги посети првачињата од сите основни училишта, информираат од општината.
 
Деновиве во О.У. Петар Здравковски Пенко хортикултурно се уредува површина од 3.000 m2, како дел од проектот за намалување на аерозагадувањето во Општина Бутел.
 

Енергетска фасада во ОУ Ацо Шопов во Општина Бутел (ВИДЕО)

Основното училиште Ацо Шопов од Општина Бутел доби енегретски ефикасна фасада.
 
Денеска, со положување свежо цвеќе пред споменикот на поетот и револуционер, Никола Јонков Вапцаров, во Општина Бутел се одбележаа 111 години од неговото раѓање. 
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.