Аеродром добива нов парк од 5.700 м2

Општина Аеродром ќе добие нов парк од 5.700 квадратни метри во Реонски центар Аеродром, значаен придонес во неговата изведба и уредување ќе биде обезбеден од страна на Шведска, а ќе го спроведе канцеларијата на УНДП.
 
Општина Аеродром денеска објави јавен повик за 2022 година за доделување финансиска поддршка за програмски активности на здруженија и фондации во делот на образованието, културата и заштитата.
 

Пролетна подготовка на фонтаните во Аеродром

Општина Аеродром деновиве ги подготвува фонтаните во сите паркови за нивно пролетно пуштање во употреба, известуваат од оваа институција.
 

Парична помош од Општина Аеродром за Украинците

Општина Аеродром изразува солидарност со украинскиот народ и цивилното население кое е приморано да ги напушти своите домови поради воените дејства во Украина.
 

Без струја неколку улици во Аеродром

Од ЕВН известуваат дека на ден 21.01.2022 година (петок), поради закажани технички зафати во системот, без електрична енергија ќе останат:
 
Жителите на Ново Лисиче добија нов спортскиот центар кој ќе го носи името Спортски центар – Марко Божиновски.
 

Голем број граѓани даруваа крв во Општина Аеродром

Денеска во просториите на Општина Аеродром беше спроведена крводарителска акција во соработка со Црвен крст на Република Северна Македонија - Кисела Вода и Институтот за трансфузиона медицина, информираат од општината.
 
Од „Зелен хуман град“ најавија протест во Аеродром поради, како што велат, планирано проширување на улицата Васко Карангелески, а со тоа и сечење на голем број дрвја што таму постојат со децении.
 
Цела паралелка од осмо одделение во основното училиште „Љубен Лапе“ во Аеродром од денеска е во изолација поради ученик кој добил позитивен резултат на коронавирус, а вчера бил на настава, на првиот училиштен ден од новата учебна година.
 
Општина Аеродром организира пренос во живо од Европското првенство во фудбал во паркот Нирнберг во Ново Лисиче и можност за групно следење на натпреварите од ЕУРО 2020.
 
Од денеска граѓаните можат бесплатно да изнајмат велосипед од Општина Аеродром во периодот од 8 до 16 часот секој работен ден.
 
Општина Аеродром и ЈП „Комунална хигиена“ организираат акција за собирање кабаст отпад на територијата на општина Аеродром. Контејнери ќе бидат поставени на четири локации од 18 мај (вторник) до 22 мај (сабота).
 
Со цел подобрување на квалитетот на воздухот, Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во партнерство со Градот Скопје и Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП), објавува втор повик за финансиска поддршка на домаќинствата од Лисиче кои се греат на огревно дрво, јаглен, нафта или отпад со цел замена на старите грејни тела, со нови енергетски поефикасни.
 
Општина Аеродром ги потсетува семејствата што добиле принова минатата година дека рокот за доделување еднократна парична помош за новороденчето истекува на 31 март 2021 година.
 
Општина Аеродром периодов активно работи на реализација на барањата на жителите на Горно Лисиче за измени во сообраќајната сигнализација, информираат од општината.
 
Општина Аеродром објави меѓународен анонимен конкурс за избор на идејно архитектонско решение за проектирање на управна (општинска) зграда.
 

Општина Аеродром го повлече конкурсот за новинари

Општина Аеродром донесе одлука да го повлече неодамнешниот конкурс за новинари за промоција на европските вредности, информираат од општината.
 
На последната 47. седница Советот на Општина Аеродром донесе одлука за финансиска поддршка на женскиот ракометен клуб „Вардар“ од Скопје во износ од милион денари.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.