Градоначалникот Шилегов денеска одговарајќи на советничко прашање детално го објасни проектот за уредување на кејот „13 Ноември“, на потегот од градскиот плоштад до улицата Стив Наумов.
 

Утре без вода дел од Карпош

Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека утре, 25.02.2021 година, поради дефект на приклучна цевка од Ф – 1 цол на ул. Дрезденска бр. 26,
 

Се реконструира улица 50 во Радишани

Улицата 50 во населбата Радишани ќе добие ново руво. Деновиве се работи на нејзина реконструкција и се поставува асфалт во должина од 1.000 метри и 3, 5 метри широчина, информираат од Општина Бутел.
 
Градоначалникот Велимир Смилевски денеска оствари две работни средби, значајни за бутелчани, информираат од Општина Бутел.
 
-Советот на Град Скопје денеска донесе одлука со која се предвидува продолжување со изградбата на булеварот Борис Трајковски до Драчево.
 

Утре без вода неколку улици во Центар

Од ЈП Водовод информираат дека утре, 24.02.2021, поради дефект на затварач од Ф 100 мм на ул. Светозар Марковиќ, на раскрсницата со ул. Цицо Поповиќ,
 
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 27 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 254 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.
 

Колку сме имуни на Ковид-19, стартуваше во Карпош

Од Општина Карпош започна научно – истражувачкиот проект на Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медициинскиот факултет во Скопје, кој има за цел да го утврди процентот на луѓе кои имаат стекнато антитела од вирусот КОВИД – 19, информираат од општината.
 
Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје бара повлекување на точката за преименување на улиците од дневен ред и организирање широка јавна расправа, изјави Јелена Жугиќ, советник во Советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ.
 
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 10 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
 
Општина Петровец поставува нова канализациона мрежа на ул. 5 во населеното место Петровец во должина од 450 метри.
 

Проект за унапредување на наставата во Општина Бутел

Во рамките на проектот Robotics Versus Bullying, кој се спроведува на територијата на Општина Бутел, училиштата „Живко Брајковски” и „Св.Климент Охридски” денеска добија по две роботчиња за активности поврзани со проектот и унапредување на наставата.
 
Скопското основно јавно обвинителство во врска со инцидентот во скоскиот локал „Трибека“ поведе постапка против дајца сокопјани на возраст од 19 и 28 години, за кои постои сомнение дека сториле кривично дело – насилство.
 
Масовна тепачка со фрлање на маси, столици и инвентар, но и вознемирени гости кои панично го напуштале локалот затекнале пазарните инспектори вчера при обид за контрола на локалот „Трибека“.
 
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 17 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 257 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.
 
Со вчерашното заминување на последната пратка од околу 4,6 тона иницијатори и 5,2 тони хемикалии со непознат состав кон постројката за уништување во Франција, комплетно е завршен проектот „Безбедно отстранување на хемиски материи од локации и производни погони во кругот на АД ОХИС Скопје“.
 
Ѓорѓе Балашевиќ си замина засекогаш, а колку тој беше важен сведочат илјадниците кои се збогуваат од него на плоштадите во Белград, Нови Сад, Загреб, Сараево. Вечерва ќе се одржи и собир во Скопје.
 
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска приуствуваше на започнување со градба на Дневен центар за деца со интелектуална и телесна попреченост и Центар за сензорна интеграција во населбата Железара, Општина Гази Баба.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.