Општина Бутел и ЈП Комунална хигиена Скопје, синоќа, во вечерните часови вршеа машинско миење на главните и сервисните улици во општината.
 

Без вода дел од Центар

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваат дека денеска поради дефект на затварач (Шибер) со пречник од Ф 100мм на ул. Димитрие Чуповски бб (пред Министерство за правда) во нас. Центар,
 

Само вчера казнети 170 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи вчера продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
 
СКОПСКИ ПОРТАЛ на сите верници им го честита христијанскиот празник, празникот над сите празници Воскресението Христово – Велигден. 
 

Во вторник без вода поголем дел од населбата Водно

Поради поврзување на нова водоводна мрежа од Ф-200 мм во ПС Водно, како и дефект на затварач од Ф-250 мм на ул. Тодор Александров бр. 3 во нас. Водно,
 

Вечерва без полициски час поради Велигден

Вечерва нема да важи мерката полициски поради христијанскиот празник Велигден.
 
Затворен е угостителски објект на улицата Џон Кенеди кој работел по пропишаното работно време, а приведени се 15 лица кои биле затеканти од страна на инспекторите.
 
Општина Петровец започна со изградба на нова улица во с. Долно Коњари која води од излезот на селото до селските гробишта.
 
Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов најави уште еден голем проект за жителите на главниот град - изведбата на клучката кај Момин Поток, која е една од двете главни рути што ги поврзуваат северниот и јужниот дел од градот.
 

Од утре автобусите на ЈСП ќе возат до 21 часот

Јавниот превоз од утре ќе функционира до 21 часот во согласност со одлуката на Влада за забрана за движење на населението во периодот од 21 до 5 часот.
 
Главната улица во с. Чифлиг во должина од 450 метри е целосно реконструирана од страна на Општина Петровец.
 
Општина Петровец започна со темелна реконструкција на културниот дом во с. Сушица. Граѓаните ќе добијат простории за амбуланта, продавница, месна заедница и две резервни простории за општа  намена.
 

Утре без струја улици во Чаир и Гази Баба

Заради  технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре, 26.04.2021 година, без електрична енергија ќе останат следните корисници:
 
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 34 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 587 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, голем дел од пациентите се на кислородна поддршка, информира министерството за здравство.
 
Општина Бутел ги повикува жителите на својата општина да аплицираат на јавниот повик на Град Скопје за доделување субвенции за купување инвертер клима уреди.
 

Сончево време со температура до 20 степени

Во Скопје, времето ќе биде претежно сончево со слаб до умерен северозападен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне до 20 степени.
 

Нови 42 ковид-пациенти хоспитализирани во Скопје

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците во земјата е 1.528 и има околу 550 празни болнички кревети во ковид-центрите, информираат од Министерството за здравство.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.