Градоначалничката на ВМРО ДПМНЕ, Данела Арсовска, ги заборави скопјани, заборави на проблемите и заборави на своите ветувања пред граѓаните, истакна Гордан Шутаров, генерален секретар на СДММ и советник во Советот на Град Скопје.
 
Град Скопје денеска започна со чистење на депонијата кај железничкиот мост на реката Вардар во Општина Гази Баба.
 
Инспекторатот на Град Скопје во текот на денешниот ден изврши вонреден надзор на терен преку контроли на автобусите и комбињата кои вршат превоз на патници, при што е изречена казна за фирмата под назив "Друштво за транспорт трговија и услуги Ројал Травел ДООЕЛ увоз-извоз Скопје" и за истата фирма ќе биде поднесена пријава до надлежните институции, информираат од оваа институција.
 
Град Скопје годината ја започнува со целосна реконструкција на улици во должина од 10 километри уште во првите 100 дена од новиот мандатот на градоначалничката Данела Арсовска, информираат од градот.
 
Додека сите светски лидери водеа интензивни разговори за обезбедување на гас по пониски цени, првиот човек на РКЕ, Марко Бислимоски, пред само два месеца ги убедуваше граѓаните да бидат спокојни за грејната сезона, тврдеше дека компаниите се подготвени, обвини на прес-конференција портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева.
 
Од Град Скопје информираат дека продолжува чистењето и средувањето на над 120 мапирани депонии низ Скопје.
 
В.Д. директорот на ЈП Градски паркинг - Скопје, Бојан Христовски, беше во работна посета на Клиничкиот центар каде има долгогодишен проблем со метеж на паркинг просторот.
 
Скандалозните одлуки на градоначалничката од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, продолжуваат на директна штета на граѓаните на Град Скопје. За само десет дена, Арсовска го менува директорот на ЈП „Градски паркинг“, кадар на ВМРО-ДПМНЕ.
 
Со потпишувањето на грантот од 1 милион евра, обезбедени од фондот на ЕБОР – канцеларијата во Шведска во рамките на програмата за животна средина, ЈП Водовод и канализација – Скопје започна со теренски активности за испитување на влез на вода и инфилтрација (Inflow and Infiltration Study), во канализационата мрежа на градот, во рамките на проектот за изградба на Пречистителна станица за отпадни води –Скопје.
 

Без струја дел од жителите на Сопиште

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека, денеска, до 16 часот, без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од ул. 1, лоцирани на потегот од ресторанот „Гемиџии“ до општина Сопиште (Oпштина Сопиште).
 
Работното време на читалницата во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ по барање на студентите ќе биде 24 часа.
 

Денеска почна да се гради ново училиште во Визбегово

Денеска се одбележа почетокот на градежните работи за изградба на новото основно училиште во населбата Визбегово во Општина Бутел.
 
Најавите на претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славевски дека Градот немал пари за субвенции за разликата во топлинската енергија е уште еден доказ дека ВМРО-ДПМНЕ и Данела Арсовска по секоја цена работат спротивно на интересите на граѓаните, изјави на прес-конференција пратеничката на СДСМ, Марија Георгиевска.
 
Пет месеци се доцни за преземање мерки за ублажување на ефектите од кризата, смета градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, којашто денеска ја коментираше вчерашната изјава на мандатарот за Влада, Димитар Ковачевски, дека обврска на Градот е решавање на енергетската криза во Скопје.
 
Утре, од 22 часот, нема да функционира опцијата за плаќање билет во јавен превоз со мобилен телефон (валидација преку бројот 185), најавија од ЈСП „Скопје“.
 
Среде зима и среде енергетска криза владата мора да изнајде механизам и да им помогне на компаниите за топлинска енергија да испорачаат греење на домаќинската и институциите, истакна на прес-конференција Стевче Антовски - член на Комисија за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ.
 

Исчистени над 20 депонии во Општина Бутел

Изминатиов период целосно се исчистени над 20 депонии на територијата на Општина Бутел, информираше градоначалникот Дарко Костовски.
 
„Данела Арсовска, градоначалничка од ВМРО-ДПМНЕ, во изминатите 2 месеци не реализираше ниту еден еколошки проект, не презема ниту еден чекор, ниту една мерка за почист воздух во Скопје.
 

© Скопски портал. Сите права се заштитени.